5 پیش‌بینی از بازارها در هفته جدید / واکنش‌ بازارها به بایدن چیست؟

5 پیش‌بینی از بازارها در هفته جدید / واکنش‌ بازارها به بایدن چیست؟

5 پیش‌بینی از بازارها در هفته جدید

بازار سهام، دلار و طلا در هفته جدید چه روندی خواهند داشت؟ پنج کارشناس در گفتگو با تجارت‌نیوز از پیش‌بینی خود برای بازارها در هفته جدید سخن گفته‌اند. واکنش احتمالی بازارها به برد بایدن چه خواهد بود؟

 پیش‌بینی‌ها درباره بازار ارز و طلا همچنان حاکی از یک روند نزولی است.

مهدی سوری، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته است: این طور نیست که با حضور یک نفر یک دفعه اتفاقات بنیادینی در اقتصاد بیفتد. تا زمانی که این فضای روانی ادامه داشته باشد هر لحظه بازار می‌تواند به سمت بالا یا پایین متشنج شود. درگیرودار همین تنش‌های همیشگی بازار، برخی در گذشته دلار را در نرخ 20 تا 22 هزار تومان هم فروختند. باز هم من با آمدن بایدن انتظار چنین فضایی را دارم. این اتفاق صرفا در اساس جو روانی جامعه می‌افتد.

ولی‌اله فاطمی‌اردکانی، کارشناس بانکی و عضو سابق هیات مدیره بانک ملی هم به تجارت‌نیوز گفته است: ایران در حال حاضر به جز کمبود ذخایر ارزی دچار مشکل رشد نقدینگی است و این مساله سبب کاهش ارزش ریال شده است و از آن سمت دولت برای ممانعت از قدرت تخریبی رشد نقدینگی دیگر بیشتر از این، قادر به فروش اوراق قرضه نیست. در نتیجه دولت برای کنترل موج نقدینگی نیاز به کمک صادرات و بازاریابی خارجی دارد. ضمن اینکه فعالان صنعت و تجارت هم انتظار سقوط قیمت ارز را ندارند و به نظر می‌رسد چشم‌انداز آنها برای آینده دلار در بهترین حالت این است که قیمت ارز به نرخ‌های سال 98 برگردد.

حسین سلیمی، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران هم عقیده‌ای مشابه فاطمی دارد و به تجارت‌نیوز می‌گوید که اگر مذاکره موفقی انجام شود، دولت خیلی شاهکار کند، بتواند قیمت دلار را به کانال 17 تا 18 هزار تومان برگرداند.

او تاکید می‌کند که البته برای بازگشت دموکرات‌ها به برجام اما و اگرهای فراوانی مطرح است و آنها قول نداده‌اند که بدون قید و شرط به برجام برگردند.

درباره بازار طلا نیز نایب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران به تجارت‌نیوز گفته است: چنانچه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شود وضعیت طلا در بازارهای جهانی آرام و قیمت طلا و سکه در بازار ایران ارزان خواهد شد.

درباره بازار سهام نیز محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با روند بازار سهام فردا بیان کرده است: روند بازار سهام فردا به عملکرد نمادهایی که پایین آمدن قیمت ارز بر آن‌ها تاثیر مثبت دارد بستگی دارد اما به نظر می‌رسد پایین آمدن قیمت ارز و شوک پیروزی بایدن در انتخابات بازار سهام را نوسانی خواهد کرد که اگر نمادهایی چون خودرو و بانکی‌ها روند خوبی داشته باشند بازار فردا متعادل خواهد بود.

label, ,

About the author