معاملات دارا یکم به حالت عادی برگشت / تغییر دامنه نوسان از چه زمانی است؟

معاملات دارا یکم به حالت عادی برگشت / تغییر دامنه نوسان از چه زمانی است؟

معاملات دارا یکم به حالت عادی برگشت / تغییر دامنه نوسان از چه زمانی است؟

معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس اعلام کرد: محدود شدن دامنه نوسان ۱۰ درصدی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله از دوشنبه هفته پیش رو اعمال می‌شود.

 در حالی که سفارشات روز چهارشنبه اخیر صندوق دارا یکم تایید نشده بود قرار است از روز شنبه، ۱۴ تیر ماه معاملات واحدهای صندوق دارا یکم به حالت عادی برگردد.

محمدرضا معتمد درباره علت تعیین دامنه نوسان روزانه و ۱۰ درصدی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله سهامی و مختلط که از دوشنبه بورس اوراق بهادار تهران اعمال می‌شود به بورس پرس گفته است: این صندوق‌ها تا پیش از این بدون محدوده قیمت بوده و از طریق NAV (خالص ارزش دارایی‌ها) و بازارگردان‌ها کنترل می‌شدند اما با توجه به شرایط هفته‌های اخیر بازار سهام ، فاصله ارزش صندوق‌ها با NAV زیاد شد.

وی ادامه داد: به همین دلیل و همچنین با هدف جلوگیری از ازیاد فاصله ارزش صندوق‌های ETF با NAV و ممانعت از ضرر احتمالی سرمایه‌گذارانی که تشویق به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم شده‌اند، تصمیم گرفته شد برای این نوع صندوق‌ها هم دامنه نوسان ۱۰ درصدی تعیین شود تا فاصله زیادی هم با دامنه نوسان ۵ درصدی صندوق‌های سهامی ایجاد نشود.

معتمد در مورد علت عدم تایید معاملات چهارشنبه صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) هم توضیح داد: این رویداد هم به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت سفارش‌های وارده با خالص ارزش روز دارایی‌ها و درخواست بازارگردان صندوق مبنی بر تعیین فرصتی برای تهیه واحدهای جدید بود. بنابراین از شنبه روال عادی معاملات این صندوق هم از سرگرفته می‌شود.

label, , ,

About the author