تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته این شاخص با شکستن مقاومت‌های تخمین زده شده، حدود ۵/ ۱۳ درصد افزایش داشت و در صورتی که شاخص کل روند فعلی را ادامه دهد، فعلا به دنبال هدف یک میلیون و ۸۸۰ هزار واحد است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شکور علیشاهی، کارشناس بازار سرمایه در روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است: روند کلی شاخص بورس اوراق بهادار تهران، صعودی برآورد می‌شود. در هفته گذشته این شاخص با شکستن مقاومت‌های تخمین زده شده، حدود ۵/ ۱۳ درصد افزایش داشت و از عدد یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۴۳۹ واحد به عدد یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۹۰۲ واحد رسید.

در صورتی که شاخص کل روند فعلی را ادامه دهد، فعلا به دنبال هدف یک میلیون و ۸۸۰ هزار واحد است که سه منطقه قیمتی از جمله یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد، یک میلیون و ۷۱۵ هزار واحد و یک میلیون و ۷۸۰ هزار واحد، می‌توانند از ادامه افزایش قیمت‌ها جلو‌گیری کنند و آغازگر کاهش و اصلاح قیمت‌ها شوند، به این محدوده‌ها مقاومت می‌گوییم.

توجه داشته باشید به دلیل اینکه شاخص کل در تاریخ خود هیچ‌گاه در این اعداد حضور نداشته، این محدوده‌ها از اعتبار چندانی برخوردار نیستند، اما شیوه‌های آماری و تکنیکی برای محاسبه محدوده‌های مهم در این مواقع وجود دارد.

این شاخص در منطقه اشباع خرید قرار دارد. این منطقه، ناحیه‌ای است که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت سهام شرکت‌های موجود در شاخص کل بورس اوراق بهادار، وارد آن می‌شویم.

حضور در این منطقه از حدود ۲۰ روز کاری می‌گذرد، همچنین نزدیک شدن شاخص مورد مطالعه به محدوده یک میلیون و ۶۶۰ هزار واحد که برای اکثر معامله‌گران از اهمیت خاصی برخوردار است، احتمال اصلاح قیمت‌ها در شاخص کل وجود دارد.

در هر روند صعودی اصلاح قیمت‌ها وجود دارد. منظور از اصلاح قیمت‌ها تشکیل روند نزولی نیست، بلکه کاهش قیمت‌ها است. احتمال حضور این شاخص در هفته آینده در فاز اصلاحی وجود دارد. فاز اصلاحی با شکست روند صعودی کوتاه‌مدت آغاز می‌شود که البته هنوز این اتفاق نیفتاده است.

روند صعودی میان‌مدت گاه در این مرحله شکسته می‌شود و گاه شکسته نخواهد شد، اما روند صعودی بلند‌مدت به هیچ‌وجه در فاز اصلاحی شکسته نخواهد شد. احتمالا این فاز با تشکیل روند نزولی در کوتاه‌مدت همراه باشد.

در صورت اصلاح قیمت‌ها شاخص کل بورس اوراق بهادار، در هفته آینده می‌تواند حداقل تا محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد اصلاح داشته باشد. در صورت ادامه کاهش قیمت‌ها سه محدوده ممکن است مانع اصلاح بیشتر قیمت‌ها شوند که به آنها حمایت می‌گوییم.

محدوده یک میلیون و ۴۳۳ هزار واحد، محدوده یک میلیون و ۳۲۵ هزار واحد و محدوده یک میلیون و ۲۱۹ هزار واحد را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص مورد مطالعه در هفته آتی در نظر داشت. البته محدوده‌های خط روند صعودی کوتاه‌مدت و خط روند صعودی میان‌مدت نیز می‌توانند نقش‌های حمایتی خوبی ایفا کنند.

label, , ,

About the author