رشد شاخص بورس کاذب نیست/ تشریح راهکار حفظ نقدینگی در بازار سرمایه

رشد شاخص بورس کاذب نیست/ تشریح راهکار حفظ نقدینگی در بازار سرمایه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه این رشد شاخص بورس کاذب نیست، گفت: با عرضه سهام شرکت‌های جدید توسط دولت در بازار بورس، نقدینگی می‌تواند بدون ایجاد حباب در بورس باقی بماند.

محمد حسن‌نژاد
محمد حسن‌نژاد

محمد حسن‌نژاد درباره رشدهای شاخص بورس گفت: بازار سرمایه ظرفیت جذب این میزان از نقدینگی را در بورس دارد و اکنون بجای ورود سرمایه‌ها به بازار ارز، طلا یا مسکن که تنها گرانی به دنبال دارد به حوزه بورس و بازار تولید وارد شده که بسیار مثبت است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه این رشد شاخص بورس کاذب نیست، تصریح کرد: برخی شرکت‌ها ظرفیت رشد سرمایه خود را دارند، اما بسیاری از دیگر شرکت‌های عرضه شده در بورس به حد اعلای رشد خود رسیده‌اند و نباید این عرضه سهام به سفته‌بازی میان سهامداران منجر شود.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس ادامه داد: شرکت‌های حاضر در بورس دارای سقف قیمتی هستند که اگر قیمت آن‌ها از حد نصاب بالاتر رود، تبدیل به حبابی می‌شوند که هر لحظه امکان ترکیدن آن وجود دارد و این موضوع آسیب‌های جدی را به دنبال خواهد داشت.

*بورس، راه حل تسویه بدهی شرکت‌ها به بانک

وی با اشاره به آسیب‌های ناشی از ترکیدن حباب افزایش شاخص‌های بورس اظهار داشت: براین اساس اعتماد به بازار بورس از میان می‌رود و در این صورت با خروج سرمایه از بازار بورس و ورود به هر بازاری مانند سونامی موجب ویرانی در اقتصاد خواهد شد.

حسن‌نژاد با بیان اینکه دو راهکار برای جلوگیری از خروج سرمایه از بازار بورس و توسعه بهینه آن وجود دارد، بیان داشت: باید سرمایه شرکت‌های عرضه شده در بازار بورس را افزایش دهیم به طور مثال یک شرکت به دلیل بدهی به بانکی در حال پرداخت بهره است و می‌تواند اکنون با توجه به شرایط خوب بازار بورس بدون پرداخت هزینه مالی، سرمایه خود را افزایش داده و با این پول بدست آمده از بازار بورس بدهی‌اش را با بانک تسویه کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: حتی اگر این شرکت نمی‌خواهد بدهی‌اش را به بانک پرداخت کند هم می‌تواند با استفاده از این سرمایه یک خط تولید جدید را راه‌اندازی کند و این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه در بازار بورس باقی مانده و شاخص آن افزایش یابد.

*افزایش اعتمادسازی به بورس با ارائه سهام شرکت‌های دولتی

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس درباره راهکار دوم مقابله با خروج سرمایه از بازار بورس هم تصریح کرد: دولت برای تامین مالی بودجه هر سال اوراق مالی را با پرداخت حدود 20 درصد هزینه مالی منتشر و به پیمانکاران طلبکار پرداخت می‌کند اما با این وجود تمامی کارهای پیمانکاران به دلیل نداشتن پول نقد خوابیده است.

وی تاکید کرد: اکنون بهترین فرصت برای دولت است تا شرکت‌های دارای سهام در بازار بورس را مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، فولاد، مس، ایران خودرو و سایپا بفروش برساند و در این صورت مرحله اول اصل44 یا خصوصی‌سازی به درستی اجرا شده و کارایی آنها بالاتر می‌رود.

حسن‌نژاد افزود: با ارائه سهام این شرکت‌ها توسط دولت در بازار بورس، شک و شبهه افراد به این بازار کاهش یافته و کسری بودجه دولت هم جبران می‌شود و از سوی دیگر اکنون دولت در حال بنگاهداری است و به دلیل تضاد منافع نمی‌تواند، نظارت کافی بر عملکرد شرکت‌ها داشته باشد مثلا وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌تواند درباره واردات خودرو تصمیم‌گیری کند زیرا سهامدار شرکت‌های خودروسازی است و علیه خودش اقدامی نمی‌کند.

*لزوم ارائه سهام شرکت‌های دولتی در بورس

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: چندین بار با دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی در این مورد صحبت کرده و خواستم تا این مهم انجام شود که وزیر اعلام کرد، به دنبال عرضه‌ اولیه این شرکت‌های دولتی در بازار بورس هستند.

به گزارش خانه ملت، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس با اشاره به اینکه اکنون زمان مناسبی برای تمرکز دولت است تا به دنبال افزایش سرمایه خود و عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بازار بورس باشد، گفت: مردم یا باید نقدینگی خود را وارد بازار بورس کرده و سهام خریداری کنند که در این صورت با افزایش قیمت‌ها حباب تولید می‌شود و یا باید این نقدینگی را وارد بازار دیگری کنند که مسلما آنجا را بهم خواهد ریخت. بنابراین با عرضه سهام شرکت‌های جدید توسط دولت در بازار بورس، نقدینگی می‌تواند بدون ایجاد حباب در بورس باقی بماند.

label, ,

About the author