یک هفته با بورس کالا

مروری بر مهمترین رویدادهای تالار نقره‌ای؛

یک هفته با بورس کالا

کالا

طی هفته گذشته رویدادها و اظهارنظرهای مختلفی پیرامون بورس کالای ایران صورت گرفت که مهمترین آن ها به موضوعاتی همچون عرضه کل محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا، انتشار گواهی سپرده شمش طلا و صف نهادهای عمومی و دولتی برای پذیرش املاک و نیز خرید حمایتی زعفران در بستر این بورس اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از کالاخبر؛ در هفته ای که گذشت؛ وزیر صنعت با اعلام اینکه قائل به عرضه همه محصولات فولادی در بورس کالا هستیم، گفت: تا چند روز آینده با همکاری شرکت‌های بزرگ، عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا آغاز خواهد شد.

علیرضا رزم حسینی در حاشیه نشست مشترک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر حذف تشریفات اداری، قوانین دست و پاگیر و تعدد بخشنامه ها از ابلاغ سیاست جدید واردات در مقابل صادرات طی چند روز آینده خبر داد و با اعلام اینکه قائل به عرضه همه محصولات فولادی در بورس کالا هستیم، از عرضه تمام محصولات فولادی در بورس کالا طی روزهای آینده خبر داد.

شاه بیت طرح فولادی خانه ملت

حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز از بررسی طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد در کمیسیون متبوعش خبر داد و عرضه کل تولید در بورس کالا را شاه بیت این طرح دانست و گفت: دستور کار روز یکشنبه کمیسیون صنایع و معادن بررسی طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد بود؛ گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره وضعیت بازار فولاد و علل نابسامانی این بازار هفته گذشته در صحن علنی مجلس قرائت شد و این گزارش به منظور تبدیل آن به این قانون پیشنهادی مجدد به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع شد.

وی با بیان اینکه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با هدف تنظیم بازار داخل و حمایت از صادرات در ۵ ماده تدوین شده، در تشریح مواد آن، اضافه کرد: شاه‌بیت این طرح الزام به فروش همه محصولات زنجیره فولادی در بورس است و ضمانت اجرایی آن نیز این است که عدم فروش تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس جرم تلقی می‌شود و مجازات سنگینی برای متخلفان پیش‌بینی شده است.

تعادل بازارها با رشد عرضه ها

احمد راستینه نماینده مردم «شهرکرد، بن و سامان» در مجلس نیز عنوان کرد: با طرح کمیسیون صنایع مجلس، عرضه کالاها در بورس افزایش می یابد و تعادل به بازارها برمی گردد.

راستینه با بیان اینکه حذف واسطه‌گران در میان خریداران مواد اولیه به اصلاح قیمت‌ها می‌انجامد، اظهار داشت: متاسفانه افزایش قیمت‌ها به واسطه سیاست‌های غلط ما در بازار سرمایه که قیمت گذاری دستوری یکی از آنهاست، به وجود آمده است. اما پیرو طرح اخیر مجلس، تنظیم، ارایه و مصرف فولاد در بورس روند منطقی را طی خواهد کرد. همچنین این طرح تلاش دارد نقش بازار بورس کالا را در شناسایی مصرف کننده واقعی، بیشتر کند که با این طرح به تعادل بازار خواهیم رسید.

توقف غیرکارشناسی معاملات آتی سکه اثبات شد

طی این هفته، علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رییس اسبق سازمان بورس نیز در خصوص توقف معاملات آتی سکه گفت: رویکردی ایجاد شده بود که قراردادهای آتی سکه به بازار نقدی سکه جهت داده و بازار نقدی برای نوسان به آن نگاه می کند و این نوسانات بر بازار ارز نیز تاثیرگذار است؛ در حالی که با گذشت زمان مشخص شد این طور نیست و الان که این قراردادها را نداریم، بازار نقدی سکه و ارز همچنان راه خود را می روند.

صالح‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قراردادهای آتی سکه در بورس کالا اشکال شرعی دارند، تصریح کرد: این طور نیست و اشکال شرعی وجود ندارد. مرحوم حجت الاسلام سیدعباس موسویان و اعضای کمیته فقهی نقش مهمی در طراحی و معرفی این ابزار به بازار داشتند.

وی با اشاره به ممنوعیت این قراردادها در حوزه معاملات سکه ادامه داد: رویکردی ایجاد شده بود که قراردادهای آتی سکه به بازار نقدی سکه جهت داده و بازار نقدی برای نوسان به آن نگاه می کند و این نوسانات بر بازار ارز نیز تاثیرگذار است؛ در حالی که مشخص شد این طور نیست و الان که این قراردادها را نداریم، بازار نقدی و ارز همچنان راه خود را می روند.

گواهی سپرده شمش طلا در راه است

در هفته ای که گذشت، بانک ملت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران و شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار با هدف انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا در بورس کالای ایران تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

بر اساس این تفاهمنامه که در راستای تاسیس صندوق سرمایه گذاری با پشتوانه طلا منعقد شده است، بانک ملت به عنوان خزانه دار در گواهی سپرده کالایی ایفای نقش خواهد کرد. همچنین، مدت این تفاهمنامه از زمان امضا به مدت سه ماه تعیین شده است و حداقل اوراق معادل یکصد سوت درنظر گرفته خواهد شد.

شفافیت معاملاتی، برگ برنده انتشار گواهی سپرده شمش طلا

خبرها در حالی از انتشار گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران در آینده نزدیک و با همکاری ایمیدرو، بانک ملت و معدن طلای زرشوران حکایت دارد که یک کارشناس بازار سرمایه شفافیت معاملاتی و جلوگیری از بروز تقلب در اصالت فیزیکی کالا را برگ برنده انتشار این اوراق مبتنی بر کالا دانست.

احمد بیات با بیان اینکه با انتشار گواهی سپرده کالایی بر پایه شمش طلا به نظر می رسد می توان به بازگشت معاملات آتی سکه نیز امیدوار بود، در بیان مزیت های این معاملات گفت: راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا علاوه بر اینکه باعث شفافیت و نقدشوندگی معاملات این کالا خواهد شد، موجب می شود قیمت ها به صورت آنلاین و شفاف و مبتنی بر عرضه و تقاضا کشف شده و طرف عرضه و تقاضا بتوانند معاملات خود را با اطمینان بیشتری انجام دهند.

درخواست های متعدد در صف پذیرش املاک

همچنین در این هفته، سخنگوی بورس کالا عنوان کرد: براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی عرضه املاک در بورس کالا آغاز شده و درخواست های جدیدی از نهادهای دولتی و عمومی در صف پذیرش و عرضه در این بازار هستند که بزودی درباره آنها اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

محمدحسنی سعدی از آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک نهادهای دولتی و عمومی بدون برگزاری تشریفات مزایده های سنتی خبر داد و گفت: نهادهایی که قصد دارند املاک خود را در قالب مزایده و در بستری شفاف واگذار کنند، می توانند از ظرفیت بورس کالا استفاده کرده و املاک خود را در بازار فرعی و در قالب معاملات مبتنی بر مکانیسم حراج عرضه کنند.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی خرید حمایتی زعفران در بورس کالا

طی هفته ای که گذشت عبدالله یوسفی رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از ابلاغ دستورالعمل اجرایی خرید حمایتی زعفران در بورس کالا خبر داد و گفت: دستورالعمل اجرایی خرید حمایتی زعفران به منظور حمایت از کشاورزان و همچنین تنظیم بازار از سوی وزیر جهادکشاورزی به استان ها ابلاغ شد که براساس آن مقرر شده است که خرید حمایتی به دو صورت گواهی سپرده کالایی بورس کالای ایران و خرید فیزیکی انجام پذیرد.

label,

About the author